Komendant koluszkowskiej policji: dominuje u nas przestępczość pospolita, głównie kradzieże i włamania

Z insp. KRZYSZTOFEM DĄBROWSKIM, komendantem Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego rozmawia DANIEL WOLSKI.

krzysztof-dabrowski

Czy od dziecka chciał pan zostać policjantem?

Każdy chłopiec marzy o tym, aby zostać policjantem lub strażakiem. Podobnie było u mnie. Dodatkowo jeszcze marzyłem o pracy w roli marynarza. Od dzieciństwa czytałem komiksy o przygodach kapitana Żbika oraz książki o tematyce kryminalnej. Był taki moment, że w wiejskiej bibliotece, do której należałem, przeczytałem wszystkie kryminały. Byłem wtedy uczniem szkoły podstawowej. Chciałem pomagać ludziom, ale przede wszystkim naprawiać zło. Nawet jeśli nie każde zło da się naprawić, to trzeba próbować.

Hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafón pisał: „Być policjantem to misja, a nie praca”.

Zgadza się. W ciągu trwania służby w policji jest wiele trudnych i specyficznych spraw. Taka, która na zawsze pozostanie w mojej pamięci, to zabójstwo kobiety z 2004 roku. Zbrodni poprzez podpalenie dokonał jej mąż, pracownik naukowy. Miałem bardzo trudny materiał dowodowy. Ta sprawa pokazała mi, do czego może być zdolny człowiek.

Jest pan zadowolony z ośmiu lat zarządzania KPP powiatu łódzkiego wschodniego?

Jako policjant osiągnąłem sukces, dlatego wewnętrznie czuję się spełniony. Jednostka policji, którą aktualnie zarządzam, osiąga corocznie dobre wyniki w podstawowych obszarach. Warunki pracy we wszystkich jednostkach są dobre, współpraca z samorządem partnerska.

A załoga?

Najlepsza w całym województwie. Świadczą o tym sukcesy, które policjanci odnoszą od kilku lat m.in. w kategorii: najlepszy policjant ruchu drogowego, najlepsza drużyna pionu kryminalnego i najlepszy zespół ratownictwa medycznego. Cieszę się, że wielu policjantów awansuje do jednostek nadrzędnych, a pracownicy cywilni z powodzeniem realizują się w jednostkach szczebla wojewódzkiego.

Jak wygląda sytuacja kadrowa?

Obecnie mamy 12 wakatów i 128 zatrudnionych funkcjonariuszy.

Dlaczego warto zostać policjantem?

Nowych kandydatów mogę zachęcić do służby w granatowym mundurze głównie tym, że jest to bardzo ciekawa praca. Przede wszystkim praca z ludźmi. Nie ma monotonii, za każdym razem służba jest inna. Spotykamy się z wieloma różnymi sytuacjami, często również z tymi trudnymi. Służba to obowiązek, jak również przywilej.

Z jakimi problemami zmaga się koluszkowska policja?

Podobnie jak w całej Polsce również na terenie powiatu łódzkiego wschodniego dominuje przestępczość pospolita, czyli głównie kradzieże i włamania. Na naszym terenie jest tego więcej z uwagi na centra handlowe w Rzgowie i Tuszynie.

Pod koniec 2017 roku zatrzymaliśmy grupę przestępczą z terenu województwa mazowieckiego, która na gościnnych występach dokonywała włamań. Udowodniliśmy im trzynaście włamań na terenie całej Polski. W ubiegłym roku zatrzymaliśmy włamywacza – mieszkańca Łodzi – który wielokrotnie włamywał się do domów na terenie Koluszek. W jego przypadku akt oskarżenia objął kilkanaście włamań.

Jaka jest skala włamań do mieszkań i domów na terenie gminy Koluszki?

Na terenie całego powiatu liczba włamań oscyluje w granicach 100 na rok, z czego kilkanaście ma miejsce na terenie miasta i gminy Koluszki. Pod koniec 2017 roku zatrzymaliśmy grupę przestępczą z terenu województwa mazowieckiego, która na gościnnych występach dokonywała włamań. Udowodniliśmy im trzynaście włamań na terenie całej Polski. W ubiegłym roku zatrzymaliśmy włamywacza – mieszkańca Łodzi – który wielokrotnie włamywał się do domów na terenie Koluszek. W jego przypadku akt oskarżenia objął kilkanaście włamań.

W internecie dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak się sprawdza?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest efektywnym narzędziem do przekazania policji informacji o dostrzeganych w lokalnym środowisku problemach i zagrożeniach. Czasem może też okazać się, że dzięki realizacji zadań wynikających z mapy policjanci ujawnią również inne naruszenia. W niwelowaniu nanoszonych zagrożeń ważna jest również współpraca policji ze szkołami i urzędami. Przypominam jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do oznaczania interwencji wymagających natychmiastowej reakcji i bezpośrednich, niebezpiecznych zdarzeń. Do tego służy bowiem numer alarmowy 112. Obecnie na mapę nanieść można informacje dotyczące 26 kategorii zagrożeń takich jak: akty wandalizmu, bezdomność, dzikie kąpieliska, dzikie wysypiska śmieci, gromadzenie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, używanie środków odurzających, wałęsające się bezpańskie psy itd. Każda zgłoszona interwencja czy naniesione zagrożenie na KMZB są przez policjantów skrupulatnie sprawdzane.

W Koluszkach jest coraz więcej cudzoziemców. Czy mogą czuć się bezpiecznie?

Tak. Jedyny konflikt jak do tej pory dotyczył obywateli Bangladeszu, którzy prowadzą punkt gastronomiczny. Jego podłożem były sprawy konkurencji w biznesie. Społeczeństwo naszego powiatu jest tolerancyjne oraz otwarte na nowe kultury.

Gazeta NASZEKOLUSZKI.PL nr 20. Pobierz bezpłatnie e-wydanie!

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności